Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Pustkowo - to urocza miejscowość, położona wśród starych sosnowych lasów 2 km na wschód od Pobierowa. Jest jedną z siedmiu miejscowości Gminy Rewal .Miejscowość liczy 120 mieszkańców. Słynie z szerokich piaszczystych plaż, zaliczających się do najpiękniejszych na zachodnim wysokim klifowym Wybrzeżu Bałtyku.

O historii tej miejscowości dowiadujemy się z zachowanych do dziś fragmentów dokumentów kościelnych. Jako ciekawostkę należy podać, że nazwa miejscowości pojawia się w najstarszym dokumencie powiatu kamieńskiego z 1159 roku. Potwierdza się w nim, że wieś Pustchow jest dobrem nadanym klasztorowi Grobe. W wielu kolejnych dokumentach opisywane są fakty zmiany właścicieli, czy obciążeń podatkowych mieszkańców. W zapiskach z 1780 r. opisuje się Pustkowo (daw. Pustchow) jako osadę, w której znajdowała się cegielnia, 4 małe gospodarstwa rolne oraz 7 zagród. Już 100 lat później Pustkowo określane było jako wioska rybacka, w której połowem ryb zajmowały się 2 rodziny. W tym czasie Pustkowo liczyło ok. 60 mieszkańców. Jako miejscowość letniskowa notowana jest od 1894r. Liczyła ona wtedy 60 mieszkańców i miała administratora kąpieliska . Pod koniec XIX w. w Pustkowie znajdowało się już 15 domów letniskowych. Tuż przed I wojną światową Pustkowo mogło przyjąć aż 300 letników Po wyzwoleniu pierwsi osadnicy w liczbie 13 rolników z rodzinami przybyli do Pustkowa dnia 11 maja 1947. To oni zaczynali zmieniać oblicze swojej małej ojczyzny mając do dyspozycji 7 koni, kilka krów i owiec a do zamieszkania mieli 27 domów oszczędzonych przez działania wojenne, które zastali w miejscowości. Żyli głównie z uprawy roli.

Pustkowo z lotu ptaka:

Pierwsi turyści zawitali do Pustkowa pod koniec lat 50-tych do ośrodka wczasowego „SIGMATEX” z Piotrkowa Trybunalskiego. W następnej kolejności do ośrodka wczasowego „ALKO” z Poznania ,”CUKROWNI ŚWIDNICA” z Pszenna, ’ZAREMO” z Wrocławia, ”POM” z Poznania, ”BRYZA” Katowice .Wraz z ośrodkami przybywało również domów prywatnych, punktów handlowych i gastronomicznych, zmieniała się infrastruktura techniczna miejscowości.

Mapa miejscowośic PustkowoDziś Pustkowo straciło swój dawny rolniczy charakter i dzięki rozwiniętej infrastrukturze turystycznej stało się bardzo atrakcyjną miejscowością wypoczynkową. Pustkowo można szczególnie polecić chcącym odpocząć od codziennego zgiełku rodzinom z dziećmi. Piękna piaszczysta plaża, wybrzeże wydmowe i wspaniałe tereny leśne przede wszystkim lasy sosnowe ściągają, zwłaszcza latem, rzesze turystów głównie z Polski i z Niemiec. Spacery po wysokim klifie przy zachodzącym słońcu to prawdziwy relaks dla poszukujących ciszy i spokoju. Liczne ośrodki kolonijno -wczasowe, pola campingowe, komfortowe domy gościnne oraz kameralne puby i knajpki proponują turystom bezpieczny wypoczynek z dala od zgiełku i pośpiechu, na szerokiej piaszczystej plaży ,strzeżonym kąpielisku morskim odznaczonym trzeci raz z rzędu błękitną flagą. Charakterystyczna dla Pustkowa jest jego atmosfera, którą tworzy specyficzna grupa turystów, odwiedzająca każdego roku tę niezwykłą nadmorską miejscowość. Są to przede wszystkim całe rodziny, ludzie ceniący spokój i czystą naturę. Mieszkańcy Pustkowa – ludzie szczególnie gościnni i otwarci dbają o swych gości, proponując im szereg wakacyjnych atrakcji – od organizowanych prywatnych wieczorków tanecznych, festynów i konkursów karaoke, po profesjonalnie przygotowane turnieje bilardowe i zawody siatkówki plażowej.Pustkowo jest miejscowością, którą warto zobaczyć nie tylko latem, ale także w czasie innych pór roku. Cisza, jaka ogarnia Pustkowo jesienią i zimą zapewnia miły i spokojny wypoczynek. Jest to jedna z mniejszych miejscowości Gminy Rewal i dlatego jest wymarzonym miejscem dla osób szukających spokoju, bezpośredniego kontaktu z naturą, lubiących spacery i rowerowe wycieczki po przepięknych zakątkach miejscowości.

 • Hits: 14421
 • KONTAKT
  Stowarzyszenie Przyjaciół Pustkowa
  ul. Słoneczna 3
  72-345 Pustkowo

  www:
  przyjacielpustkowa.pl
  e-mail:
  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  BS Gryfice O/Rewal
  86 9376 0001 2002 0009 0652 0001

528441
dzisiaj
117

wykonanie/zdjęcia
dajczak.com.pl